7 důvodů, proč navštívit studio Harry Potter v Londýně (cena vstupenky, ubytování)

Harry Potter je fenomén, který má po světě miliony fanoušků. Britská spisovatelka J. K. Rowlingová stvořila komplexní svět, který nepřestává fascinovat děti ani dospělé. V opulentní knižní sérii ztvárnila příběh čarodějnického studenta, který bojuje se zlem. Její svět pak následně ožil i na stříbrném plátně. Hlavní filmová série vznikala mezi lety 2001 až 2011 a očarovala nás nejen příběhem, ale i úchvatnými exteriéry, interiéry a triky. Robustní studio, kde se filmy natáčely, přitom můžete navštívit i dnes, víc než 10 let od uvedení posledního dílu. Pro skalní fanoušky díla je návštěva studia Harry Pottera v Londýně takřka povinností. Ale existuje dost důvodů, proč ho navštívit, i pokud se považujete za poněkud vlažnější fandy. V následujícím článku se dozvíte, co vás v těchto úžasných ateliérech čeká.

Studio Harryho Pottera™ v Londýně 5


Proč navštívit studio Harryho Pottera a co zde uvidíte?

1. Je to blízko Londýna

První důvod, proč navštívit studio, kde se natáčely filmy o čarodějnickém „učni“ Harry Potterovi a jeho úhlavním nepříteli, jehož jméno se nesmí vyslovit, je ryze praktický. Ateliéry společnosti Warner Bros. se nacházejí velmi blízko Londýna na adrese:

Warner Bros. Studio Tour London, Studio Tour Drive, Leavesden, WD25 7LR

Není přitom nijak složité se sem dopravit. Z Londýna, např. z nádraží London Euston, můžete jet vlakem na zastávku Watford Junction. Budete zde asi za 20 minut. Odsud vyjíždějí speciální shuttlebusy, což je jakási kyvadlová doprava, s cílem přímo u studií. Správné autobusy poznáte snadno podle tematických polepů. Jezdí navíc s poměrně vysokou frekvencí – nejméně každou půl hodinu. Ve vytíženější časy častěji. Cesta trvá asi 15 minut.

Studio Harry Pottera představuje vynikající a oblíbenou londýnskou atrakci. Pokud se chystáte na návštěvu této metropole a vytváříte itinerář, rozhodně se vyplatí tuto „položku“ zvážit. Samozřejmě, pakliže k dílům o Harry Potterovi aspoň trochu tíhnete vy nebo třeba vaše děti.

Studio Harryho Pottera™ v Londýně 4

2. Otevřený svět

Herní příznivci a znalci zajisté znají pojem „open world“, tedy otevřený svět, kdy ve hře nejste svazováni nalinkovaným scénářem. Něco takového zažijete i ve studiích Harry Pottera. Nemusíte se bát, že vás průvodce bude cepovat a tahat přesně nalajnovanými cestami a v šibeničním tempu.

Prohlídka studia začíná úvodním filmem a pak už se před vámi otevřou brány světa Harry Pottera, ve kterém se vám dostane víc než dost svobody. Studia si můžete procházet, jak dlouho chcete – a chodit, kudy chcete. Můžete libovolně fotit a obdivovat jednotlivá místa a rekvizity.

Studia jsou dostatečně rozlehlá a fanoušci zde zajisté budou schopni strávit mnoho hodin nebo i celý den. Doporučujeme proto z Londýna vyrazit co nejdříve. Pokud však dáváte přednost řízeným exkurzím, i tuto možnost dostanete. Studio nabízí vstupenky na prohlídky s průvodcem, které trvají cca 2,5 hodiny. Vstupenky jsou ovšem dražší.

3. Můžete se nejen pokochat, ale taky si pochutnat

Při prohlídce studia nebudete trpět hlady. Majku a řízek s chlebem můžete klidně nechat na hotelu a raději si vzít pár liber navíc. Možností občerstvení je ve studiích dost a stojí za to. Najdete zde například parádní čokoládovnu Frog Café, kde si můžete dopřát zmrzlinu, horkou čokoládu, mléčný shake, kávu i jiné dobroty. Ceny přitom nejsou nijak přemrštěné, ba naopak vcelku „normální“.

Pokud dostanete chuť na vydatnější dlabanec, můžete navštívit „Food Hall“. Restaurace je zařízená ve stylu bradavické jídelny – včetně vznášejících se svíček. Nicméně je přece jen o něco menší a modernější. Dopřát si zde můžete snídani nebo oběd. Dát si můžete například hamburger, salát nebo anglický slaný „pie“, tradiční fish & chips nebo pizzu, polévky i jiné speciality. Ceny jsou opět na londýnské poměry překvapivě skoro až přívětivé.

Kromě toho je zde ještě kavárna Backlot Cafe, která rovněž servíruje i obědová menu, či kavárna a cukrárna Hub Cafe.

Studio Harryho Pottera™ v Londýně 3

4. Okouzlující kulisy

Je nám jasné, že do studia Harry Pottera asi nepojedete kvůli jídlu, a tak vás jen trochu napínáme. Tím hlavním je samozřejmě úchvatné prostředí známé z filmů a knih. Na jaká místa se však můžete podívat? Mezi největší chlouby studií bezesporu patří velká hala. Hodovní a společenská síň Bradavic s kompletní výzdobou i figurínami postav.

Prohlédnout si můžete i legendární nástupiště 9 a tři čtvrtě – a to včetně lokomotivy Bradavického expresu. Vypravit se můžete i na špacír Příčnou ulicí s autentickými obchůdky. Pokud máte pro strach uděláno, určitě se vám zalíbí i v Zakázaném lese. A tím výčet míst a kulis zdaleka nekončí. Studia skrývají i například Gringottovu banku, v níž pracují skřeti, nebo skleník s kouzelnými bylinami profesorky Prýtové. A to pořád není vše.

Fanouškům všeho věku budou zajisté oči přecházet a snadno se vcítí do role bradavických studentů a skutečných čarodějů, kteří ve filmech a knihách vystupovali. Máte se na co těšit.


5. Autentické rekvizity, efekty a kostýmy

Studia skrývají tisíce drobných autentických rekvizit, které jste mohli vidět ve filmech. Od nádob s přísadami do lektvarů až po výzdobu kanceláře nepopulární Dolores Umbridgeové či plášť neviditelnosti nebo kompletní výbavu na famfrpál. Prohlédnout si můžete i funkční dveře do tajemné komnaty či vrbu Mlátičku. Podíváte se, jak se natáčely speciální efekty na zeleném pozadí. Za zmínku stojí i parádní kostýmy z vánočního plesu.

Samostatnou kapitolou jsou pak postavy tvorů a netvorů. Studia skrývají dokonalý model hypogryfa Klofana, hlavy (masky) skřetů z Gringottovy banky nebo tlamu baziliška, či dokonce model děsivého obr-pavouka Aragoga.

Mezi největší perly však bezesporu patří kompletní, detailní a dokonalý model celé Bradavické školy čar a kouzel. Jde o opravdu úchvatné dílo, na kterém pracovalo přes 80 umělců. Ve výtvarném oddělení se však podíváte taky na to, jak se tvořily i další scény a kulisy.

Studio Harryho Pottera™ v Londýně 2

6. Plná náruč suvenýrů

Je nabíledni, že vás ze studia nenechají odejít jen tak s prázdnou (tedy pokud nebudete vyloženě chtít). Možností nakoupit si tematické suvenýry je zde víc než habaděj. Obchod se suvenýry je parádní a funguje tak trochu jako půjčovna – můžete si věci zkoušet či se s nimi fotit, aniž by to komukoli vadilo nebo to znamenalo zavázat se k nákupu.

Obchod nabízí drobnosti, jako jsou pochoutky známé z filmů a knih – například Bertíkovy fazolky. Mnohem lákavější jsou však například čarodějnické hůlky nebo kompletní kostýmy. Poctivý fanoušek sotva odolá pokušení.

7. Vstupenky můžete pořídit už doma

O všech zákoutích a možnostech, které nabízejí studia Harry Pottera, by se dalo mluvit ještě dlouho. Ale něco by přece jen mělo zůstat tajemstvím a překvapením. Prozradíme však ještě, že výlet do studií si můžete zajistit i tady v ČR. Některé zážitkové portály nabízejí rovnou kompletní balíčky nejen se vstupenkami, ale třeba i ubytováním a stravou v Londýně či dalšími benefity.

Náš tip: Studio Harryho Pottera™ v Londýně: 2x vstupenka a ubytování

Nemusíte tedy výlet organizovat jen vlastními silami. Poukaz se vstupenkami případně můžete i někomu pořídit jako parádní dárek. Vstupenky lze potažmo pořídit i přímo na webu studií.

Cena vstupenky do studia Harry Potter v Londýně a kde ji sehnat

Vybírat můžete z několika typů vstupenek, přičemž základní stojí od 51,5 Liber, což je cca 1400 Kč. Děti do 4 let pak mohou do studií vyrazit dokonce zdarma (tedy samozřejmě v doprovodu rodičů).

Jak na vstupenky? Koupit si je můžete na oficiálních stránkách nebo využít jednu z těchto možností:


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

5 + nineteen =