Kam na Moravu za vínem? Nejkrásnější vinařské obce

Vydejte se na jižní Moravu za krásnou atmosférou a špičkovým vínem. Teplé podnebí, sluneční paprsky a pohodové prostředí si vás jednoznačně získá. V tomto článku se podrobně podíváme na to, kam za vínem na Moravu. Máme pro vás tipy na celkem 11 oblíbených vinařských obcí, kde na vás čekají nejen degustace, ale i malebné uličky, krásná příroda nebo třeba pohodové cyklostezky. Tak je neváhejte objevit a zarezervovat si prodloužený víkend nebo třeba týdenní dovolenou. Uvidíte, že nebudete litovat.

1. Mikulov

Mikulov

Mikulov se právem řadí k tradičním vinařským centrům u nás. Toto malebné romantické městečko nabízí nejrůznější krásná zákoutí, spoustu sklípků i skvělých gastronomických cílů. Navíc z něj lze vyrážet na spoustu výletů, z nichž jednoznačně stojí za zmínku výšlap na Svatý Kopeček. Z tohoto osamoceného kopce se vám nabídne dechberoucí výhled na daleké okolí a obzvláště při západu slunce to tu zde má jedinečnou atmosféru.

Ale zpátky k vínu. Místní vína jsou pozitivně ovlivněny klimatem, zeměpisnou polohou a různorodostí zdejších půd. Ostatně již staří Římané oblast pod Pálavou považovali za území vhodné k pěstování vinné révy. Na Mikulovsku se daří zejména bílým odrůdám vín, přičemž mezi nejrozšířenější odrůdy se řadí Ryzlink vlašský.

Pravidelně se zde pořádají vinařské akce, součástí je spousta sklípků i vináren. Turisté nebo cyklisté se pak mohou vydat na vinařské naučné stezky. Pokud tedy mluvíme o tom, kam za vínem, Mikulov zde prostě nesmí chybět.

Zároveň lze Mikulov považovat za jedno z nejkrásnějších měst v ČR.

Náš tip na ubytování:


2. Valtice

Valtice

Valtice bývají mnohdy považovány za hlavní město vína v tomto regionu. I když se jedná o poměrně malé město, nabízí velkou koncentraci vinařských cílů a pestrou škálu místních vín. Ve Valticích najdete takzvaný salon vín ČR, což je výkladní skříň moravského a českého vinařství. Každý rok je v něm uloženo sto aktuálně nejlepších vín, která byla vybrána v rámci nejvyšší a největší soutěže vín.

Degustace expozice těchto vín je k dispozici v prostorách zrekonstruovaného podzemí státního zámku. Degustaci si lze řídit na vlastní pěst nebo využít výklad profesionálního someliéra. Součástí tohoto salonu vín je také naučná expozice, která se věnuje vinařství.

Kromě toho ve Valticích najdete spoustu dalších sklípků a podniků, do kterých můžete za skleničkou vyrazit. Za zmínku stojí třeba vinařská 100dola, což je unikátní vinotéka s širokým výběrem vín.

Náš tip na ubytování:


3. Bořetice

Hotel Kraví Hora, Bořetice
Hotel Kraví Hora, Bořetice

Mezi významná vinařská města na Jižní Moravě se právem řadí i Bořetice. V půdách okolo Bořetic se ve velké míře nacházejí sprašové jíly. Díky nim se v této oblasti daří především červeným odrůdám vinné révy. Nejčastěji se zde pěstuje Frankovka, Portugal či Svatovavřinecké víno. Z bílých vín se pak popularitě těší zejména odrůda Neuburská, Ryzlink vlašský a rýnský, Veltlínské zelené a Tramín.

Vysoká kvalita vín do Bořetic láká spoustu návštěvníků. Během celého roku lidé navštěvují Kraví horu, kde lze ochutnat to nejlepší, co se zde urodilo. Vyhlášenou bořetickou tradicí je jarní výstava vín.

Náš tip na ubytování:


4. Pavlov

Pavlov, Jižní Morava
Pavlov, Jižní Morava

Dalším tipem, na který rozhodně nesmíme zapomenout, je Pavlov. Výrobě vína se v této obci věnuje přes dvacet vinařů, kteří jsou registrováni u Vinařského fondu. Kromě toho pak i několik menších pěstitelů. V oblasti Pavlov se navíc vyrábí takzvané bio víno.

Vína z Pavlova bývají ceněna pro jejich výjimečnou ovocitou svěžest, aromatičnost a kořenitost, která je dána unikátním vápencovým podložím úpatí Pálavy. Co se týče odrůdové skladby zdejších vín, převládají bílé varianty. Pokud budete chtít vidět, kde vína z Pavlova vznikají, vydejte se přímo po trase naučné stezky Pavlovské vinice a vinné sklepy. Stezka měří 3 km a po cestě se seznámíte s tradičními viničními tratěmi.

Náš tip na ubytování:


5. Mutěnice

Mutěnice
Mutěnice

Mutěnice jsou další vinařskou obcí, která doslova žije vínem. Jedná se přitom o největší vinařskou obec na Slovácku, kde zůstaly zachovány bohaté folklórní tradice. Zdejší výjimečností je areál téměř pěti set vinných sklepů s označením Búdy, kde můžete obdivovat škrábané sgrafity či tradiční malované slovácké ornamenty.

V Mutěnicích můžete napočítat více než tisíc menších rodinných vinařství. Víno se zde přitom vyrábí podle tradičních postupů a řemeslo se dědí po generacích. Vína z Mutěnic se obecně vyznačují svěžím charakterem, ve kterém převládají výraznější kyseliny a aromatické látky. Největším podnikem, který se v Mutěnicích na výrobu vína specializuje, je Vinařství Mutěnice.

Náš tip na ubytování:


6. Velké Pavlovice

Velké Pavlovice
Velké Pavlovice

I toto město je vínem proslavné. Kromě toho však proslulo i díky zdejším meruňkám a tradicím lidové kultury. Za návštěvu stojí zejména v srpnu, kdy město ožívá díky krojovaným hodům. Pokud si chcete užít krásný výhled na okolní vinohrady, vydejte se na rozhlednu Slunečná.

Kuriozitou města je pak moderní sklepní ulička s „opilými“ pestrými domky. Z populárních vinařství lze zmínit třeba Vinařství Mikulica, které se zaměřuje na kvalitní vína jakostní a přívlastková. Zapomenout nesmíme ani na Rodinné vinařství Krejčík nebo třeba Rodinné vinařství Suský.

Náš tip na ubytování:


7. Dolní a Horní Věstonice

Dolní a Horní Věstonice, Jižní Morava
Dolní a Horní Věstonice, Jižní Morava

Dolní Věstonice se proslavily tím, že zde byla nalezena světoznámá Věstonická venuše. Tato soška přitom bývá považována za nejstarší keramické dílo na světě. Obě obce ožívají především na podzim, kdy vinaři otevřou celkem 13 sklepů z Horních a Dolních Věstonic a nabídnou vám ochutnávky vlastních vín.

U každého z vinařů v této době můžete ochutnat hned několik vzorků a užít si pohodové posezení. Prostřednictvím této akce máte také možnost poznat malá a střední vinařství, která jsou zaměřena na tradiční produkci vína z Pálavy.

Náš tip na ubytování:


8. Dolní Dunajovice

Penzion Volařík, Dolní Dunajovice
Penzion Volařík, Dolní Dunajovice

I obec Dolní Dunajovice se pyšní velkou spoustou skvělých vinařů a vynikajících vín. Své vlastní vinice zde mají například Vinařství Zámečník, Vinařství Martin, Vinařství Tichý, Šebesta či Vinařství Baláž. V rámci otevřených sklepů přitom můžete ochutnat vína a seznámit se s jednotlivými producenty.

O tom, že vinařství zde má již předkřesťanskou tradici, hovoří nález vinařského nože, kteří zde zanechali příslušníci římských legií. Za prohlídku jednoznačně stojí historický vinný lis nacházející se ve Sklepní ulici. Za procházkou se pak vydejte na naučnou stezku po Dunajovických kopcích.

Náš tip na ubytování:


9. Blatnice pod Svatým Antonínkem

Blatnice
Blatnice

Obec Blatnice pod Svatým Antonínkem se řadí ke známým poutním místům. Obcí vede Cyrilometodějská poutní stezka. A vyhlášené je samozřejmě i zdejší víno. Na procházku se můžete vydat po vinicích nebo třeba vyrazit do uliček historických sklepů.

Blatnici proslavilo zejména známkové víno Blatnický Roháč, které své jméno nese podle viniční trati Roháče. Toto víno se vyrábí z Ryzlinku rýnského, Sylvánského zeleného a Rulandského bílého. Zajímavostí přitom je, že bylo jako první moravské víno oceněno zlatou medailí na mezinárodní výstavě vín, která proběhla v roce 1896 v Paříži.

Náš tip na ubytování:


10. Rakvice

Obec Rakvice se nachází v turistické oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál. Naleznete zde přitom řadu vinařství. Jedná se například o vinařství Vajbar Rakvice, Vinselekt Michlovský nebo Víno Rakvice. Zároveň jde o perfektní cíl pro ty, kteří vyráží na kole. Rakvice se totiž nachází přímo na cyklostezce, díky čemuž se jedná o skvělé místo na výlet. Krásným místem, které bezpochyby stojí za návštěvu, je Vinařský dům DOMINANT s nádherným sklepem.

Náš tip na ubytování:

  • Jako ubytování doporučujeme zvolit nedaleké Vinařství U Kapličky s venkovním bazénem, vyhlášenou restaurací, barem i sklepem – jen jednu obec vedle Rakvic.

11. Znojmo

Znojmo

Znojemská vinařská podoblast je sice nejmenší ze čtyř hlavních vinařských regionů na jižní Moravě, rozhodně to ale neznamená, že by neměla co nabídnout. Samotné Znojmo pak nabízí řadu podniků a vinařství, kromě toho se ale můžete těšit na velkou spoustu turistických cílů.

Za doporučení jednoznačně stojí třeba Enotéka znojemských vín nacházející se v prostorách bývalého pivovaru. Funguje to tak, že si nabijete degustační kartu, a poté si u automatu vyberete konkrétní víno k ochutnání. Jde přitom o vůbec největší degustační místnost se systémem „by the glass“ u nás. Zavítat můžete také na vinici Šobes, která je jednou z nejstarších, nejkvalitnějších a nejznámějších viničních tratí u nás. Za vínem samozřejmě můžete do Znojma vyrazit celoročně, nicméně velké popularitě se těší zdejší Znojemské historické vinobraní.

Náš tip na ubytování:


Hana Smětáková

Přidat zkušenost

one × two =