16 tipů, co navštívit, vidět a dělat v Budapešti

Hlavní město Maďarska, Budapešť, patří k nejbližším zahraničním městům. Přestože je od nás relativně kousek, vábí lehce exotickým kouzlem. To zřejmě zprostředkovává rázovitá maďarská kultura. Budapešť je v každém případě perlou Dunaje, kterou stojí za to navštívit. Proto jsme si pro vás připravili článek, ve kterém se budeme plně věnovat právě této středoevropské metropoli. Poradíme vám, co vidět, navštívit, okusit či zažít, pokud si sem uděláte výlet.

Budapešť obývá na 1,8 milionu lidí. Co do počtu obyvatel je tedy ještě o necelého půl milionu „větší“ než Praha. Zároveň je 9. největším městem EU. Možná vylovíte v paměti, že vznikla spojením tří celků. Šlo o samostatná města. Prvním byl Budín (Buda) na pravém břehu řeky, druhým Starý Budín (Óbuda) a posledním Pešť (Pest) na rovinatém levém břehu. Ta byla před spojením v Budapešť v roce 1873 největším uherským městem.


Co navštívit v Budapešti ve zkratce?

V části Pešť se nachází například maďarský parlament nebo docela známý bulvár Rákócziho ulice. V Budíně se však nacházejí starší a nejspíš i slavnější památky. Například notoricky známá Rybářská bašta a taky budapešťský hrad. Ten představuje podobnou městskou dominantu jako ten pražský, pochází ze 13. století a je zapsán na seznamu UNESCO. Dějiny města – či souměstí – však sahají mnohem hlouběji do minulosti.

Již před naším letopočtem zde sídlili Keltové, v prvním století n. l. zde Římané založili osadu Aquincum. Dodnes je zde významné archeologické naleziště a památková zóna. V pozdějších staletích představovalo území dnešního Maďarska i Budapešti jeden z vroucích kotlů Evropy. Střetávalo se zde mnoho etnik, kultur a národů. Hunové, Slované, Avaři, Maďaři. Ti zde během raného středověku získali výsadní postavení a vytvořili specifickou kulturu kombinující evropské a asijské vlivy.


Co ochutnat v Budapešti?

Maďarsko je považováno za gastronomickou výspu s velmi svéráznou a typickou kulinářskou kulturou. Zdejší kuchyně patří mezi nejdůležitější turistická lákadla. Příznačné jsou masové a zeleninové i rybí pokrmy. Pikantní a řízná chuť. Hojné využívání rajčat a papriky.

Mezi věhlasné pokrmy patří zajisté gulyás. Oproti českému guláši, kterému je bližší spíše Pörkölt, jde o polévku. Pověstné jsou i pokrmy ze sladkovodních ryb jako halászlé, což je výborná rybí polévka. K nejznámějším pochutinám pak zajisté patří i u nás milovaný lángos čili langoš nebo skvělé salámy a klobásy – zejména čabajka či uherský salám (Téliszalámi). A dalo by se pokračovat ještě dlouho.


Co dělat a vidět v Budapešti?

1. Projděte si Budapeštský parlament (Országház)

Budapešť parlament

Podobně jako v mnoha jiných metropolích Evropy je i v Budapešti budova parlamentu jednou z nejvýznačnějších dominant. Tato krásná novogotická stavba, která vznikla na přelomu 19. a 20. století, je skutečným architektonickým klenotem. Na stavbě Maďaři rozhodně nešetřili. Odhaduje se, že obsahuje mimo jiné 40 kg zlata a třeba taky 40 milionů cihel. Rozloha činí 65 tisíc m2.

Parlament se skví na břehu Dunaje. Vchod je z náměstí Kossuth Lajos tér. Vede sem druhá linka metra se stanicí téhož názvu. Maďarský parlament patří k nejúchvatnějším a největším stavbám svého druhu v Evropě a rozhodně byste ho neměli minout.

2. Navštivte termální lázně (Gellért, Széchenyi, Dandár, Király, Rudas, Lukacs)

termály Széchenyi

Termály. Budapešť je takřka Mekkou termálních lázní. Z útrob země zde totiž vyvěrá neuvěřitelných 120 termálních pramenů. Ve městě se pak nachází na 30 lázeňských komplexů. Některé z nich jsou světově významné a unikátní. Pro milovníky lázní se proto Budapešť může stát zaslíbeným městem.

A které lázně patří k nejvyhlášenějším? Zajisté jsou to lázně Széchenyi. Pocházejí z počátku minulého století a voda termálních pramenů zde dosahuje až 77°C. Je zde dohromady na 18 bazénů.

Úchvatnou záležitostí – i z hlediska architektury – jsou luxusní lázně Gellért. Historickou záležitostí jsou pak osmanské lázně Rudas z 16. století. Ty se staly známými i populárním nočním koupáním a pořádáním party přímo ve vodě až do 3 do rána. Z osmanské éry pocházejí i lázně Király. Nádherné jsou i lázně Dandár či Lukacs.

Koupit vstupenky do lázní

3. Prohlédněte si zpívající fontánu na Markétině ostrově (Margitsziget)

Více než 2,5 km dlouhý Markétin ostrov (Margitsziget) ležící uprostřed Dunaje je dalším místem, které stojí za to v Budapešti navštívit. Na poměrně malém prostoru totiž najdete obrovskou koncentraci atrakcí. Leží zde termální lázně a aquapark Palatinus. Milovníci botanici budou nadšeni z nádherné japonské zahrady a samozřejmě nelze vynechat ani zdejší malou zoo specializovanou na vodní ptactvo. Možná vůbec nejslavnější pamětihodností je však Zenélő szökőkút – hudební fontána, která v létě nabízí i světelnou show.

4. Vzdejte poctu u památníku obětem 2. světové války a památníku “boty na nábřeží” na břehu Dunaje

Zájemci o moderní historii – zejména tu válečnou – by jistě neměli minout památník známý jako „Boty na nábřeží“. 60 párů bot zde připomíná židovské oběti holocaustu. Jde o méně známou, ale možná o to zajímavější pamětihodnost v Budapešti.

5. Navštivte Gellértův vrch a pevnost Citadella na jejím vrcholu

Gellért

Gellértova hora má výšku pouze 235 metrů – přesto patří mezi nejdůležitější dominanty Budapešti. Nachází se na pravém břehu Dunaje a jde o historicky nesmírně významné místo. Právě zde leželo keltské opidum kmene Eravisků a vedle vrchu se nacházelo i o něco pozdější římské ležení Aquincum. Na jeho místě zůstala významná památková lokalita.

Na vrcholu hory se nachází známá Citadella. Pevnost je poměrně mladá – z poloviny předminulého století. Pojí se s maďarskou revolucí proti Habsburkům a za druhé světové války se jí bohužel zmocnila německá armáda. Dnes je zde i vojenské muzeum. Na kopec se dostanete pěšky nebo autobusem 27. U kopce jsou tři slavné termální lázně: Gellért, Rudas a Rác.

6. Ochutnejte místní pokrmy na Centrálním trhu

Tržnice Vásárcsarnok – velká tržnice v centru města na Vámház körútláká především milovníky čilého ruchu, autentické kultury a samozřejmě skvělého jídla. Můžete si zde nakoupit špičkové maďarské koření, klobásy, salámy, ale i čerstvé ryby nebo si dát langoš či „hotovku“ v podobě maďarského guláše, perkeltu, zelných závitků či jiné dobroty.

7. Navštivte dominantu Budapeště – Budínský hrad

Budínský hrad. Toto někdejší sídlo uherských vládců je v mnoha ohledech jakousi paralelou tomu pražskému. Proto představuje jednu z nejvýznamnějších památek města. Nachází se na jižním ostrohu hradního vrchu Várhegy a je součástí seznamu UNESCO.

Hrad založil král Béla IV. v polovině 13. století. Hrad je tedy historicky výrazně mladší než ten pražský. Nejstarší dochovaná část pak pochází ze 14. století – z období vlády Šťepána z Anjou. Z naprosté většiny je však hrad za svou současnou podobu vděčen teprve 19. a 20. století. Jde o impozantní ikonu města.

8. Zajděte na street food do Karavánu

Opět ze soudku gastronomie. Fascinujícím místem pro milovníky autentického kulinářství se jistě stane Karaván. Lokalita na ulici Kazinczy, která představuje „street food“ centrum celého města. Toto nepříliš rozlehlé místo nabízí koncentraci toho nejlepšího z „pouličního jídla“ maďarské kuchyně. Ochutnat zde můžete zdaleka nejenom langoše, ale i nespočet dalších lahůdek. Včetně sladkých trdelníků. Moderní gastronomické trendy se zde spojují s tradicí v tom nejlahodnějším mixu.

9. Nasajte atmosféru v některé z kaváren

Pokud si v centru města chcete zajít na kávu, zákusek nebo nějakou svačinku, neváhejte navštívit některou z místních kaváren. Mezi ty vyhlášené patří například Espresso Embassy (na Arany János) s výtečnými dezerty. Na snídani se vyplatí zajít do známého bistra Szimply. Skvěle hodnocené a oblíbené jsou například kavárny Cat Café (na ulici Révay) nebo Budapest Baristas či Zoo Café. Samozřejmě se jich však najde nespočetně více. Budapešť patří mezi města, která jsou skvělými kavárnami a kávou vyhlášená. Rozhodně byste tedy aspoň nějakou měli navštívit.

10. Pro fotky zajděte na nejkrásnější místa: Rybářskou baštu a Matyášův chrám

Rybářská bašta, Budapešť

Je vůbec potřeba zmiňovat Rybářskou baštu? Těžko si představit výlet do Budapešti, který by toto místo minul. Jde nejen o architektonicky úchvatnou stavbu (třebaže poměrně mladou, teprve z přelomu 19. a 20. století), ale i o proslulé „poutní“ místo, odkud jsou nádherné výhledy na panorama města. Fotky odsud patří k nejvíce ikonickým. V bezprostřední blízkosti bašty se nachází i nádherný Matyášův chrám. Slavný kostel z 19. století.

11. Projděte se po nejznámějším mostu v Budapešti – Řetězový most (Széchenyi Lánchíd)

Skvělé výhledy nabízí i známý řetězový most Széchenyi Lánchíd. Jde o unikátní stavbu z první poloviny 19. století, o jejíž návrh se postaral hrabě Štěpán Sečenský čili István Széchenyi, podle kterého je most i pojmenován. Most je 202 metrů dlouhý a díky chodníčku ho můžete překonat i pěšky a užít si výhled na řeku.

12. Pohlédněte na Budapešť z výšky po vzoru Londýna z “oka”” (Budapest eye v parku Erzsébet park)

Pokud se nebojíte výšek a chcete si vychutnat ještě nějaké skvělé výhledy a panoramata, vaše kroky by měly zamířit i na náměstí Erszébet. Zde můžete najít – a rozhodně nemusíte moc dlouho hledat – ruské kolo známé jako Budapest Eye čili Budapešťské Oko. Podobně jako London Eye či kolo ve vídeňském Prátru jde o velmi populární a známou atrakci.

Při své výšce 65 metrů jde o největší ruské kolo v kontinentální Evropě. Při jedné jízdě, která trvá kolem 10 minut, pojme přes 330 návštěvníků. Z výšky můžete vidět většinu nejvýznamnějších budapešťských památek a dominant. Skvělým zážitkem je noční návštěva tohoto kola s výhledem na noční Budapešť.

13. Navštivte nejznámější městský bulvár v Budapešti – Andrássyho třídu

Známá Andrássyho třída (Andrássy út) je jakýmsi „Václavákem“ Budapešti. Jde o slavný bulvár, který je dokonce zapsán na seznamu UNESCO. Jeho výstavba začala v roce 1872 a dnes je jednou z nejdůležitějších tepen celého města. Na této ulici najdete bezpočet obchodů a restaurací, krásné aleje a taky řadu muzeí a historických budov. Je zde například i státní opera. Tuto ulici byste při výletě do Budapešti jistě taky neměli minout – a vzhledem k její významnosti se tak pravděpodobně ani nestane.

14. Večer navštivte typické ruin pubs

Takzvané ruin pubs či ruin bars patří mezi významné moderní ikony Budapešti. Staly se vyhlášenými po celém světě. O co jde? O stylová bistra, bary a hospůdky situované v „ruinách“ budov. Především v rámci někdejšího židovského ghetta. Tyto hospůdky jsou ještě dále stylově vyzdobeny a vybaveny, aby se zdůraznil jejich ráz.

Mezi nejznámější patří legendární a průkopnická hospoda Szimpla Kert. Toto místo vás zajisté naprosto dostane svou podobou, atmosférou, ale i jídlem a pitím. Skvělými party je pak vyhlášená například hospůdka Instant & Fogas.

15. Udělejte si výlet k Balatonu (jen hodinu cesty od Budapešti)

Keszthely, Maďarsko

Balaton je pro našince pojem skoro stejně známý a „zdomácnělý“ jako Lipno. Kdysi bylo slovo Balaton téměř synonymem zahraniční dovolené. Dnes už jsou Češi poněkud zcestovalejší, ale toto jezero stále stojí za návštěvu. Zvlášť v horkých letních dnech. Od Budapešti přitom leží jen cca hodinu cesty. Pokud budete ve městě trávit delší dobu, proč si nezaskočit osvěžit se?

16. Vyrazit můžete i do ZOO a botanické zahrady v městském parku Városliget

Budapešť má pochopitelně svou zoo. Jde dokonce o jednu z nejstarších na světě. Otevřena byla v roce 1866 a navštívit ji můžete v parku Városliget. Skrývá více než tisíc druhů zvířat v několika atraktivních zónách (Savana, Austrálie, Tropy, Indie,…) a součástí je i úžasná botanická zahrada. Na své si tedy přijdou milovníci fauny i flory.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

two × 3 =