Rychlá navigace
Některé prameny vody mohou vyvěrat z útrob země – z hlubin i dvou a více kilometrů. Cestou se ohřejí na teploty třeba 60°C nebo více a taky do vody pojmou řadu cenných minerálů a dalších prvků, které mohou prospívat lidskému organismu. Není tedy divu, že na místě těchto zázračných pramenů už po celá staletí vznikají lázně – tzv. termální lázně. Existuje pro ně i starý český výraz teplice, který jistě znáte, ale dost možná jen jako pojmenování města.
Termální lázně patří mezi oblíbené cílové stanice pacientů s nesčetnými chorobami a obtížemi. Každý pramen má své unikátní vlastnosti a dokáže pomáhat s jinými obtížemi. Nejčastěji jsou to kožní a dýchací onemocnění, ale paleta neduhů, které lze v různých termálech léčit je prakticky neomezená – stačí si vybrat tu správnou destinaci. Do lázní ovšem nemusíte jen z nařízení lékaře. Často jde o velmi populární turistické destinace, kam lidé míří za odpočinkem, relaxací, regenerací – a taky krásným prostředím, ať už přírodním či například architektonickým.
Proč vyrazit do Maďarských lázní?
Česká republika má své ceněné termální prameny a několik lázní přímo světového významu. Za všechny lze jmenovat Karlovy Vary. Ještě bohatší zásobu horkých pramenů mají naši slovenští sousedé (tipy na nejlepší termální lázně na Slovensku najdete zde). Ale pokud už máte nejbližší okolí prozkoumané, možná přišel čas posunout se zase o kousek dál. Skvělé a hodnotné lázně se nacházejí i v Maďarsku – není jich málo a je o co stát.
Nezřídka jsou lázně zmiňovány jako jeden z hlavních symbolů této země, vedle svérázné kultury, pikantní gastronomie, vína, ale i krásné přírody. Nakonec i samotné hlavní město má více než stovku termálních pramenů a několik desítek lázní a díky tomu se pyšní statutem lázeňského města. Ale k tomu se dostaneme. Připravili jsme pro vás totiž žebříček nejlepších termálních lázní v Maďarsku. Tak se pohodlně usaďte, začtěte a vyberte si destinaci podle svých představ.
1. Mosonmagyárovár
📌 Patří mezi TOP 5 nejúčinnějších pramenů v Evropě
Začneme lázněmi, které jsou pro našince docela po ruce. Nacházejí se na úplném severozápadním výběžku země v regionu Západní Zadunají – ve městě Mosonmagyárovár. Česky se někdy zkráceně mluví o městě Mošon. V blízkosti centra tohoto 30tisícového města se nachází krásný lázeňský areál obklopený zelení. Vyvěrá zde termální pramen, který disponuje zásaditou hydrogenkarbonátovou a chloridovou vodou s rozpuštěnými solemi. A tento pramen se řadí mezi pět zdravotně nejúčinnějších v Evropě! A to už je opravdu hodně slušný výsledek, když uvážíme, jak obrovským množstvím léčivých pramenů náš kontinent disponuje.
Co se zde léčí?
Lázně se zaměřují především na léčbu a podporu při onemocněních pohybového aparátu – ať už jde o chronické záněty a poškození, deformity anebo prosté potíže z opotřebení či poúrazové komplikace. Voda je však účinná i na potíže dýchacího aparátu. Zde se většinou využívá inhalace. Pitná kúra pak může pomoci s chorobami trávicího traktu.
2. Sarvár
📌 Populární termály v Maďarsku
Lázně a wellness centrum ve městě Sarvár patří mezi velmi populární a vyhledávaná místa. Městečko má jen kolem 14 tisíc obyvatel a jde o velmi malebné místo s historickým centrem a taky hradem či botanickou zahradou a lanovým centrem. Hlavní atrakcí je však jistě samotný lázeňský areál s aquaparkem. Jde o destinaci vyhledávanou především rodinami s dětmi. Koupaliště totiž nabízí spoustu atrakcí. Děti se vyřádí na tobogánech a skluzavkách, dospělí si zaplavou anebo se oddají péči v saunové a wellness centru. A pak jsou tu samozřejmě i ozdravné lázeňské kúry.
Co se zde léčí?
Sarvár má dva termální prameny vytékající z hloubky 1200 a 2000 m – ten druhý má teplotu 83°C! Voda je bohatá na soli a minerály a užívá se při léčbě a rehabilitacích pohybového ústrojí, ale taky při gynekologických potížích a kožních nebo i neurologických problémech.
3. Györ
📌 Termály ve větším městě
Györ je se svými cca 130 tisíci obyvateli už docela velké město. Navíc s bohatou historií sahající až ke Keltům a římské říši. Dějiny tu zanechaly řadu památek, které stojí za návštěvu. Město je samo o sobě nádhernou přehlídkou kultury a architektury se spoustou atrakcí a možností vyžití. Mezi velká lákadla pak rozhodně patří i lázeňské centrum. Najdete v něm 9 bazénů s teplotou vody až 38°C.
Co se zde léčí?
Zdejší termální vody jsou účinné na revmatická onemocnění a další problémy pohybového aparátu. Taky se zde léčí dýchací cesty a potíže trávicího ústrojí, ale i některé gynekologické problémy.
4. Bükfürdo
📌 Nejlepší termály pro rodiny s dětmi
Lázně Bükfürdo nabízejí spoustu zábavy, odpočinku, relaxace i uzdravení v nádherném areálu plném krytých i nekrytých bazénů a umístěném v prostředí zeleného parku. Toto centrum nabízí dostatek zábavy i pro děti v podobě vodních hřišť, skluzavek, vlnobití a dalších atrakcí. Nechybí zde ani wellness a saunový svět – a pak jsou tu samozřejmě lázeňské procedury.
Co se zde léčí?
Zdejší čtyři prameny jsou mimořádně bohaté na minerály – např. vápník, fluor a hořčík. To je předurčuje především k léčbě nejrůznějších obtíží spojených s pohybovým aparátem, klouby a kostmi. Voda však prospívá i při urologických nebo gynekologických potížích a podporuje oběhový systém.
5. Budapešť
📌 Pokud chcete pobyt v lázních spojit s poznáváním
Budapešť je v podstatě postavena na síti hlubinných termálních pramenů. Pod tímto městem jich vře a následně vyvěrá na povrch něco kolem 120. Takřka neuvěřitelné číslo. Ve městě se proto nachází množství lázeňských komplexů. Největším lázním Széchenyi se ještě budeme věnovat zvlášť. Kromě nich jsou však významné například lázně Gellért připomínající katedrálu, lázně Rudas z 16. století, lázně Lukács či krásné ostrovní lázně Palatinus.
Co se zde léčí?
Vody bohaté na hořčík, vápník, fluor či sírany jsou opět ideální pro léčbu onemocnění kloubů, kostí, páteře i svalového aparátu. Léčí se zde i oběhová onemocnění, trávicí poruchy nebo astma.
6. Hévíz
📌 Termální jezero
Pokud se chystáte na koupání k Balatonu, pro našince zřejmě nejslavnější maďarské turistické destinaci po Budapešti, a zatoužíte po relaxačním či ozdravném pobytu, neváhejte zamířit do města Hévíz. Najdete ho při západním cípu Balatonu. Město má vlastní, unikátní termální jezero Hévízi-tó. Jde o největší jezero svého druhu v Evropě. Má rozlohu skoro 4,5 hektarů a hloubku až 38 metrů! Voda má i přes zimu teplotu až 25°C – v létě i o deset stupňů více.
Co se zde léčí?
Voda jezera je bohatá na sirné sloučeniny a v lázních postavených kolem něj (a na něm) se léčí zejména bolesti zad, páteře a krku, potíže s klouby, vazy a svaly, poúrazové a pooperační stavy anebo sportovní zranění.
7. Széchenyi
📌 Největší a nejvýznamější lázně v Budapešti
Vracíme se do Budapešti a tentokrát se blíže podíváme na největší a nejvýznamnější místní lázně – totiž lázně Széchenyi, které se rozkládají v městském parku Városliget v nitru novobarokní budovy. Tyto lázně patří mezi turisticky mimořádně vyhledávané atrakce. Proto se musíte připravit na to, že většinu roku zde bude docela slušný ruch. Ačkoli nejde o nejklidnější lázně, za návštěvu jistě stojí. Voda vyvěrá z hlubin až 1200 metrů a má teplotu kolem 77°C. V bazénech je však ochlazována na přežitelnější teploty do 38°C.
Co se zde léčí?
Voda bohatá na vápník, hořčík, sodík či siřičitany se využívá k léčbě zánětů kloubů, záněty dýchacích cest, poruchy ledvin, trávicí potíže a onemocnění spojená s nedostatkem vápníku i plejádu dalších neduhů.
8. Pápa
📌 Novější a modernější maďarské lázně
Lázně v městečku Pápa poblíž města Györ patří k těm novějším a modernějším. Využití termálních pramenů zde ostatně nemá žádnou zvláštní historickou tradici – na rozdíl od jiných míst. Objeveny totiž byly teprve v 60. letech minulého století. Moderní komplex nabízí dohromady 11 bazénů i se dvěma tobogány. Je tedy vhodný pro celou rodinu.
Co se zde léčí?
V lázních se léčí poúrazové potíže, revmatismus, ale i gynekologické potíže nebo poruchy trávicího ústrojí.
9. Miskolc Tapolca
📌 Jeskynní lázně
Teď něco skutečně unikátního. Na předměstí města Miskolc se nacházejí neuvěřitelné jeskynní lázně a rozhodně je lze označit za jedny z nejkrásnějších a nejzajímavějších nejen v Maďarsku. Jeskynní lázně jsou dlouhé 150 metrů a obklopené bazény, jezerem a nádhernými dubovými a březovými lesy. V tomto překrásném prostředí si můžete užít relaxaci i zábavu.
Co se zde léčí?
Vody jsou bohaté např. na jód, brom a vápník. Léčí se zde neurotické potíže, onemocnění srdce, krevní tlak, vyčerpání nebo dýchací obtíže.
10. Zalakaros
📌 Patří mezi nejnavštěvovanější v Maďarsku
Jihozápadně od Balatonu leží nejmenší město Maďarska, Zalakaros. S cca 1700 obyvateli si jej při návštěvě snadno spletete s větší vískou. Přesto se zde nachází zajímavý lázeňský areál a koupaliště a tento komplex patří dokonce mezi nejnavštěvovanější v zemi.
Co se zde léčí?
Zdejší termální pramen byl odhalen teprve v roce 1962, vyvěrá z hloubky 2 km a je bohatý na chloridy, brom, jód, draslík, železo a další prvky. Zdejší léčba se soustředí na pohybový aparát i kožní či gynekologická onemocnění.
11. Harkány
📌 Ideální lázně pro rodiny s dětmi a milovníky vína
Městečko Harkány leží na nejjižnější výspě Maďarska – v oblasti známé především vinařstvím. Nachází se zde však taky lázně, které vznikly už v první polovině 19. století a jde o poměrně rozlehlý komplex s řadou bazénů, ale i atrakcí v podobě například tobogánů. Vše obklopuje prostředí parku. Vyrazit sem tedy může klidně celá rodina a každý si svou zábavu najde.
Co se zde léčí?
Zdejší voda je unikátní v koncentraci síry v podobě biologicky aktivního karbonylsulfidu – čímž tvoří dokonce světový unikát. Tato voda je velmi účinná na revmatické potíže a jiné nemoci pohybového ústrojí. Léčí však taky lupénku nebo gynekologické potíže či nemoci jater a žlučníku.
12. Hajdúszoboszló
📌 Jedny z největších lázní ve střední Evropě
Vyrážíte do východního Maďarska? Pak byste neměli minout lázeňské město Hajdúszoboszló, které je skutečně velmi malebné a nabízí lázeňský komplex s aquaparkem, rozlehlou pláží připomínající moře a řadou dalších atrakcí. Celkově má komplex přes 30 hektarů a je jedním z největších ve střední Evropě.
Co se zde léčí?
Původ zdejší vody sahá až k pradávnému triasovému moři, což jí předává jedinečné vlastnosti. Je bohatá na chlorid sodný a amonný, ale i lithium či železo. Léčí se zde pohybová onemocnění, gynekologické a kožní potíže i další choroby a neduhy.
Přidat zkušenost