Čas dovolených je v plném proudu a stále více lidí vyráží do zahraničí na vlastní pěst. Pokud ale dáváte přednost odpočinku a pohodlí před těžce nabitými cestovatelskými zkušenostmi, nejspíš svůj výlet raději svěříte do rukou cestovní kanceláře.
V nabídce těchto společností se můžete setkat s různými pojmy. Většinou jsou všeobecně známé, objevují se ale i méně běžné termíny a jejich nuance, které vám třeba i trochu zamotají hlavu. Nenechte se ale rozhodit. Připravili jsme pro vás článek, který vám pomůže proniknout do hlubin problematiky „all inclusive“ pobytů.
Povíme vám, jaký je rozdíl mezi ultra all inclusive, all inclusive a soft (nebo také light) all inclusive.
Co je to all inclusive?
Rychlá navigace
Tenhle výraz zřejmě nebude cizí nikomu, kdo někdy narazil na katalog nebo stránky nějaké cestovní kanceláře. All inclusive je lákadlo pro milovníky luxusu a komfortu, kteří se chtějí na dovolené rozmazlovat.
Spojení pochází z angličtiny a dalo by se volně přeložit jako „vše v ceně“ – tedy v ceně dovolené, resp. pobytu. Vše ale obvykle není tak úplně vše. Tato nabídka je vždy ještě přesně specifikována a liší se destinaci od destinace, a dokonce hotel od hotelu.
Klasické all inclusive se zpravidla týká především jídla a nápojů. Zahrnuje tedy plnou penzi (snídaně, oběd, večeře) plus bezplatné občerstvení v průběhu dne, a to včetně konzumace alkoholických a nealkoholických nápojů.
Tato nabídka ale neznamená neomezenou konzumaci, čehokoli se vám zachce. Mívá jasné limity, vyhrazen bývá konkrétní prostor a případně i čas konzumace. Taky můžete být omezeni nabídkou nápojů i jídel. Běžné all inclusive nemusí zastřešovat drahé dovozové alkoholické nápoje, speciální koktejly a drinky anebo speciality z kuchyně.
All inclusive může obsahovat i další služby a možnosti. Například volný přístup k hotelovému bazénu, rezervaci plážového lehátka zdarma apod.
Úskalí all inclusive
Slova „all inclusive“ u zájezdu či dovolené znějí velmi lákavě, budí dojem luxusu a exkluzivity. Nezřídka ale přijde zklamání. Například pokud si výletník dostatečně neprostuduje konkrétní parametry služby a chce se domoci něčeho, na co v jejím rámci nemá právo.
All inclusive hosté mohou být taky nepříjemně překvapeni nedostatečnou kvalitou nebo malou šíří nabídky jídel a nápojů, které jsou v ceně zájezdu. Takovému rozčarování se lze nejlépe bránit pečlivým prostudováním recenzí, které jsou na dané ubytovací zařízení k dispozici. Zejména u oblíbených destinací najdete taky spousty českých ohlasů a kritik, které často zahrnují i komentáře týkající se právě služeb all inclusive.
Nejoblíbenější all inclusive destinace
Myšlenka all inclusive se zrodila ve Francii, na začátku padesátých let minulého století ji začali razit zakladatelé hotelového řetězce Club Med. V roce 1953 už vznikl první celý rezort výhradně s all inclusive službami – a to na Jamajce. Jednalo se o rezort Frenchman´s Cove.
Čeští turisté ale nejčastěji vyrážejí za all inclusive pobyty do jiných zemí. Mezi nejpopulárnější cílové destinace patří Egypt, Tunisko, Řecko nebo i Bulharsko a Turecko. Naopak zřídka tuto službu nabízejí hotely např. v Itálii či Španělsku.
Light all inclusive nebo ultra all inclusive?
S těmito dvěma pojmy se setkáte podstatně méně často. Ne ani tak proto, že by je rezorty a hotely nenabízely, ale spíš proto, že se poskytovatelé pobytů ne vždy obtěžují s tak detailním rozlišováním a vystačí si jednoduše s formulkou „all inclusive“, která je potom někde podrobněji specifikována. Co ale nabízí light a ultra verze této služby?
Light all inclusive
Začněme tou jednodušší, ořezanou formou. Někdy se setkáte i s pojmem soft all inclusive. Tento typ pobytu v podstatě splývá s plnou penzí a nenabízí o mnoho víc. Základem je snídaně, oběd a večeře plus omezený výběr nápojů (většinou nealkoholických) v rámci těchto jídel.
Součástí nebývají svačiny nebo občerstvení mimo stanovená hlavní jídla – a už vůbec ne možnost neomezené konzumace nápojů na baru nebo u bazénu. S light all inclusive budete mít dobře postaráno o stravu. Velké hýření ale nečekejte. A i zde platí, že specifika služby se liší hotel od hotelu, proto se vždy dobře informujte.
Ultra all inclusive
Tato varianta zahrnuje vždy nejvyšší servis a komfort v rámci nabídky daného hotelu nebo zařízení. Rozsah služeb se ale opět bude pochopitelně lišit (každý hotel má jiné možnosti, vybavení a zařízení). Ultra all inclusive nicméně znamená prakticky neomezenou konzumaci jídel a nápojů, včetně specialit ze stálého lístku hotelové restaurace.
Dále můžete využívat veškerou nabídku hotelových nebo bazénových barů. To zahrnuje i možnost bezplatné konzumace drahých alkoholických nápojů, koktejlů a drinků. Tato služba může být ale stále časově omezena (např. do 23 hodin večer) jako u předchozích variant. Jistotou je pak tzv. 24 hour ultra all inclusive, kdy je umožněna konzumace naprosto kdykoli během pobytu – tedy 24 hodin denně.
Ultra all inclusive se zpravidla neomezuje pouze na jídla a nápoje. Zahrnuje i další služby. Samozřejmostí je volný vstup do bazénu, většinou je v ceně i rezervované plážové lehátko se slunečníkem po celou dobu pobytu, dále to může být třeba volný vstup do wellness zařízení (sauna, masáže apod.) či sportovišť (tenisové kurty, posilovna apod.). Někde mohou být v ceně i speciální akce jako výlety nebo kurzy.
Přidat zkušenost