Co vidět a navštívit nejzajímavějšího v Dubaji

Dubaj je jedním z emirátů, kterých je ve Spojených arabských emirátech celkem 7. Šejkové, kteří zde vládnou, se snaží o to, aby byla tato destinace jednou z nejluxusnějších na celém světě. Vše co se zde staví a vytváří je vždy největší, nejvyšší nebo to musí být aspoň nejdražší. Co se týká bohatství, je na tom Dubaj více než dobře, což je také důvod, proč je to stále jedno z největších stavenišť na světě. Co vidět a kam zajít v Dubaji? Umělé ostrovy, podmořský hotel, mrakodrapy, zkrátka vše velkolepé, luxusní a drahé.


Zajímavosti Dubaje

1. Dubai Fountains (Dubajské fontány)

https://www.instagram.com/p/8IsfZDroFl/

Dubajské fontány patří k největším hrajícím fontánám světa a jsou skvostem samotného centra Dubaje, zároveň skvělým cílem, když přemýšlíte co navštívit v Dubaji. Fontány tvoří 5 kruhů v různých velikostech a 2 centrální oblouky, rozmístěné po délce 275 m na 30 akrech umělého jezera.

Proud vody je vystřelen do výšky 150 m, což je stejná výše jako budova o 50 poschodích. Dech beroucí zážitek zpestřuje 6 600 světel a 50 barevných projektorů. Tyto efekty jsou vidět až 20 km daleko. V průběhu show stříkají jednotlivé proudy vody různé vzory a styly, trysky a střelci pak produkují různé zvuky, jako bubny, velký třesk a podobně. Samotná show začíná v 18 hodin a tvoří jí celkem 14 představení. Která jsou nejzajímavější?

  • Baba Yetu – svahilská píseň, kterou složil Tin Christopher
  • Shiki Shake Shake – arabská píseň vyjadřující radost a zábavu
  • Dhoom Tana – indická píseň z filmu “Om Shanti Om”
  • Con Te Partiro – klasika v podání Andrea Bocelli a Sarah Brightman

2. Burj Khalifa

https://www.instagram.com/p/BYqCa59gPdK/?

Tato dominanta Dubaje je nejvyšší budovou světa měřící úctyhodných 828 metrů. Slavnostní otevření proběhlo 4. ledna 2010. Zajímavé je, že vzhledově budova připomíná plechovky od piva, které jsou naskládané na sobě. Burj Khalifa má nejvíce pater, nejmohutnější výtahovou instalaci s nejrychlejšími výtahy světa. Některé dosahují rychlosti kolem 64 km/h.

  • Je to nejvyšší betonová stavba, má nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu na 124. patře a zároveň je to budova s nejvýše položeným bazénem, který je na 76. patře.
  • Výhled na Dubaj je z této budovy naprosto bez konkurence. Vstupovat můžete vždy jednou za 30 minut.
  • Využití této budovy je vcelku rozmanité. Celých 37 pater zabírá Hotel Armani, na 63 patrech je celkově 700 luxusních bytů, zbytek tvoří kanceláře a technologické prostory.

Jestli stále nevíte co vidět v Dubaji, tak tady můžete začít.


3. Dubai Mall

https://www.instagram.com/p/BXflH_gFVEG/

Toto luxusní nákupní centrum je díky rozsáhlé ploše největším na světě. Najdete tu zhruba 1200 obchodů a kolem 635 prodejců. Centrum skrývá Dubajské akvárium, dále je tu luxusní hotel o kapacitě 250 pokojů, 22 kino sálů, a také 120 kaváren a restaurací. Celkem jsou tu 3 parkoviště, která nabízí neuvěřitelných 14 000 parkovacích míst. Součástí centra je kluziště, zábavný park pro děti s 15 atrakcemi a naučný park pro děti.


4. Mall of Emirates

https://www.instagram.com/p/BYx9mynleyl/

Druhé největší obchodní centrum světa zabírá celých 600 000 m2 a rozhodně je to jedno z míst co navštívit v Dubaji. Je tu zhruba 520 obchodů, zejména těch luxusnějších. Jedno patro zabírá zábavní centrum Magic Planet, kde si na své přijdou milovníci virtuálních i nevirtuálních her, simulátorů atd. Je tu také kino se 14 kinosály a divadlo, kam se vejde 550 osob. Unikátem a to nejen v Dubaji, ale i na světě, je Ski Dubai, což je lyžařské středisko zasazené přímo v útrobách obchodního centra.


5. Burj Al Arab

Jeden z nejluxusnějších hotelů světa, který svým tvarem připomíná obrovskou plachetnici, považují místní obyvatelé za symbol Dubaje a luxusu. Burj Al Arab najdete na uměle vytvořeném ostrově. Svou výškou 321 m je to nejvyšší hotel na světě. Zajímavostí jsou restaurace umístěné uvnitř:

  • Al Iwan – pyšní se arabskou kuchyní a zdobením ze zlata, najdete jí v přízemí.
  • Al Mahara – podmořská restaurace uvnitř největšího akvária s mořskou vodou. Ochutnejte čerstvé mořské plody v obležení barevných rybek.
  • Al Muntaha – vynikající jídlo a dech beroucí výhled na Dubaj, Arabský záliv i Palmový ostrov.
  • Bab Al Yam – kavárna u bazénu s výhledem na moře.
  • Junsui – restaurace se specializací na kuchyni východní Asie.
  • Majlis Al Bahar – romantická restaurace na soukromé pláži s krásným výhledem na Burj Al Arab.
  • Sahn Eddar – stylová moderní restaurace v přízemí Burj Al Arab.
  • Skyview Bar – najdete ho na patře s Al Muntaha a vstup do něj je povolen až od 21 let.

Pokud se chcete v tomto hotelu ubytovat, připravte si částku převyšující 125 000 Kč za 8 denní pobyt se snídaní. Některé pobyty se u cestovní agentury Invia dokáží přehoupnout i přes 400 000 Kč.


6. Jumeirah Beach

Hotel Jumeirah Beach

Jumeirah Beach hotel / Credit: Flickr / ADTeasdale

Nevíte co dělat v Dubaji? Pak navštivte krásné a velmi luxusní letovisko 35 km od Dubaje. Chcete-li si užít dovolenou v Dubaji, tady budete mít veškerý komfort. V okolí je golfové hřiště, několik kilometrů pláží s jemným pískem. Na plážích najdete nejluxusnější hotely. Pro děti i dospělé je tu Wild Wadi, což je vodní park. Můžete se potápět, šnorchlovat, kochat se podmořským světem, zkrátka se nechat hýčkat luxusem.

To hotel Jumeirah Beach je podstatně dostupnější variantou. Ceny zájezdů začínají již na 32 000 Kč a za takový 8 denní pobyt s polopenzí v luxusu zaplatíte necelých 50 000 Kč za osobu.


7. Výlet do pouště – Dubai Desert

Pokud chcete zažít v Dubaji nějakou akci, pak se vydejte na pouštní safari. Zdolejte obří písečné duny v jeepu, na čtyřkolce nebo sandboardu. Projeďte se na velbloudu, zkuste vodní dýmku nebo si nechte zatančit břišní tanečnice. V poušti najdete i umělá městečka s bohatým zázemím v podobě elektrických generátorů, barů, kaváren, stánků s drahými suvenýry, sociálním zařízením i chýšemi pro nocleh. Co se týká cen, tak noční safari bez noclehu vyjde asi na 800,- Kč, s noclehem pak kolem 1900,- Kč.


8. Dubai Creek

Tento malebný záliv vede od pobřeží Perského zálivu až po centrum Dubaje, celkem je to asi 14 km. V okolí zálivu se soustředilo veškeré městské dění. Moderní přístav, Národní banka, obchodní komora, Twin Towers, promenády a spousta atrakcí. Tou hlavní je plavba lodí (abrou) po zálivu.


9. Dubai Museum

Dubai Museum

Dubai Museum / Credit: Flickr / A.Davey

Je umístěno v nejstarší budově Dubaje, kterou je stará pevnost Al Fahidi z roku 1787. V muzeu se můžete seznámit se životem malé pouštní osady předtím, než byla objevena naleziště ropy a to interaktivním způsobem.


10. Bastakia (Old Dubai)

V této čtvrti najdete muzeum námořního obchodu spolu s historickou osadou. Malebná čtvrť vás přenese do období, které předcházelo hysterii kolem černého zlata a zároveň před expanzí západních civilizací.


11. Dubai Aquarium

https://www.instagram.com/p/BYqJakVn9Dd/

Oblíbená atrakce v nákupním centru Dubai Mall. Můžete se kochat krásami a pestrými barvami mořského světa v akváriu o objemu celých 10 milionů litrů vody. Tisíce ryb, přes 300 žraloků s rejnoky a další vodní živočichové. Veškeré dění v akváriu můžete sledovat skrz největší okno do akvária na světě, jehož velikost je skoro 50 m na délku a 20 m na výšku.

Do vnitra akvária dojdete skrz 48 m dlouhý skleněný tunel v hloubce 11 m pod hladinou. Po průchodu tunelem přijdete přímo do podmořské ZOO, tam narazíte na 5 m dlouhého a 750 kg vážícího krokodýla a spoustu dalších obyvatel ZOO.


Počasí v Dubaji

Přestože je Dubaj úchvatná, její podnebí není vhodné pro všechny. Vzhledem k velkému vedru, se moc venku chodit nedá, vyjma historického centra, hotelů a nákupních středisek. Ovšem i v těchto prostorách o vás bude maximálně postaráno.

Letní teploty často přesahují 45°C, takže klimatizace jedou na plné obrátky, na druhé straně v zimě teploty neklesnou pod 25°C ani v noci a právě to je ideální období, kdy vyrazit do Dubaje. Faktem je, že v Dubaji je v podstatě každý interiér plně klimatizován a v řadě případů až moc, takže dostane organismus přechodem z velkého vedra do velké zimy pořádně zabrat.

Koupání v moři je sice příjemné, ale v letních měsících je moře teplé tak moc, že je voda až nepříjemná, takže se turisté lépe osvěží v hotelovém bazénu či sprše.

Měna a obchod

  • měnou je arabský dirhám (AED – mezinárodní zkratka). V obchodech se používají zkratky DH nebo DHs. Jeden arabský dirhám tvoří 100 filů. Bankovky jsou v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhámů, mince pak 1 dirhám, 20 a 50 filů.
  • nezapomeňte na smlouvání, které je neodmyslitelně spjato s každým arabským tržištěm. Smlouvat můžete nejen na trhu, ale i u stánků a v kamenných prodejnách. Buďte slušní, nespěchejte, snažte se cenu odhadnout co nejlépe a smlouvejte po malých částkách.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

4 × 2 =