Rychlá navigace
- Nejlepší a nejčtenější knihy o cestování podle naší redakce
- 1. Cestovatelské knihy od Ladislava Zibury
- 2. Travel Bible
- 3. Sí, vole! – Liška, Révai, Bernard
- 4. Dominika na cestě Jižní Amerikou, Dominika Gawliczková
- 5. 151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listem, Lucie Kutrová
- 6. Tomík na cestách, Tomáš Vejmola
- 7. Stopařův průvodce zeměkoulí, Slávek Král
- 8. Cestikon, Václav Papoušek
- 9. Labrang – svet tibetského kláštora, Martin Slobodník, Pavol Breier
- 10. Nalehko, Petr Kosek
- 11. Jíst, meditovat, milovat, Elizabeth Gilbertová
- 12. Obrázky z Provence, Jan Šmíd
- 13. Cestování – Nejlepší životní investice, Lukáš Kerhart
- 14. Tereza Ramba: DobroDruhům, Tereza Ramba
- 15. Cestovatelské knihy Miroslava Zikmunda
Chtěli byste poznávat cizí končiny, ale někdy dáte přednost teplu domova? Taková idylka ovšem vybízí k tomu vydat se do dálek alespoň v duchu. S tím vám ovšem nejlépe pomůže dobrý cestopis. Knihy o cestování však nenabídnou jen odreagování – načerpáte v nich taky informace, zkušenosti a poznatky, které se vám později, až se sami někam vydáte, mohou mimořádně hodit. V dnešním článku pro vás proto máme 15 nejlepších knih o cestování, zaměřili jsme se přitom převážně na české autory, jejichž vnímání světa nám přece jen bude zřejmě trochu bližší.
Nejlepší a nejčtenější knihy o cestování podle naší redakce
1. Cestovatelské knihy od Ladislava Zibury
Ladislav Zibura patří jednoznačně mezi nejoblíbenější současné české „cestopisce“. Tento sympatický mladý cestovatel má za sebou řadu zajímavých, dobrodružných výprav po světě, které zvěčnil v několika knihách. Čtenáři oceňují jeho civilní styl psaní s nevtíravým humorem a nadhledem. Většina jeho dosud vydaných titulů patří k bestsellerům ve své kategorii.
S Ladislavem Ziburou se čtenáři už mohli vypravit na cestu přes rozmanitou a okouzlující Gruzii a Arménii či na pěší túru přes pouště středního východu do Jeruzaléma anebo i do Nepálu a Číny. Zibura cestuje obvykle pěšky a mnohdy v rámci jedné výpravy urazí i 1500 km. Mezi nejlépe hodnocené a nejoblíbenější tituly momentálně patří speciální trojedice Sebrané pěškopisy či již nepřímo zmíněná kniha 40 pěšky do Jeruzaléma. Pokud hledáte zajímavý, vtipný a dobrodružný současný český cestopis, Zibura je jasná volba.
Knihy je možné koupit též ve formě audioknih.
- Prázdniny v Evropě
- Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
- Pěšky mezi buddhisty a komunisty
- 40 dní pěšky do Jeruzaléma
- Ladislav Zibura: Všechny krásy světa (čtyřbox) – všechny knihy
2. Travel Bible
Travel Bible je projekt několika nadšených mladých autorů, který v současnosti zahrnuje již několik vydaných knižních titulů anebo velice úspěšný web, ba i kurzy, přednášky, podcasty, e-shop a leccos dalšího. Jde tedy o komplexní projekt určený zájemcům o cestování po naší zemi i po světě. Autoři se přitom zaměřují především na low-cost cestování (mohli bychom říct na baťůžkáře), na digitální nomádství a další moderní trendy, které zaujmou především dobrodružnější povahy.
Knihy ze série Travel Bible mají takovým zájemcům rozhodně co nabídnout, a navíc si můžete know-how doplnit třeba články ze zmíněného webu nebo navštívit kupříkladu i kurz, potažmo se připojit ke komunitě Travel Bible na Facebooku.
3. Sí, vole! – Liška, Révai, Bernard
Pokud máte rádi české celebrity a cestování, kniha Sí, vole! vám poskytne možnost tyto dvě záliby zkombinovat. Jde o titul, za jehož vznikem stojí známí herci Jan Révai a Pavel Liška v doprovodu Hynka Bernarda. Sí, vole! nese podtitul Vandráci na cestě Střední Amerikou a už z obsazení je jasné, že tento cestopis bude nejen plný dobrodružství a exotiky, ale taky humoru.
Kniha je velmi čtenáři velmi dobře hodnocená, a navíc nabízí možnost podívat se do vzdálených a mimořádně atraktivních končin. Do světa, který kdysi obývali Mayové a Aztékové a dodnes jsou pokryté divokou panenskou přírodou – a na naše poměry i docela divokou lidskou civilizací.
4. Dominika na cestě Jižní Amerikou, Dominika Gawliczková
Jižní Amerika je snem mnoha cestovatelů. Obrovská, neprobádaná, divoká a nespoutaná, nádherná. Jsou zde obrovská města, nekonečné pralesy, gigantické hory, rozlehlé pampy i největší řeka světa. Nemluvě o svérázné a rozmanité kultuře. Jižní Amerika je ale taky vzdálená a může být místy i docela nebezpečná. Cestovat po ní je náročná výzva.
Pokud se na něco takového – aspoň zatím – přece jen necítíte, nebo chcete vědět, do čeho jdete. Můžete zkušenosti a zážitky načerpat zprostředkovaně skrze titul Dominika na cestě Jižní Amerikou. Autorka Dominika Gawliczková se navíc v knize prohání končinami Jižní Ameriky na motorce!
5. 151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listem, Lucie Kutrová
Mladá cestovatelka Lucie Kutrová se jednoho dne bez významnějších příprav vrhla do obrovského dobrodružství. Rozhodla se projít přes 4000 km dlouhou trasu od Kalifornie do Kanady po východním pobřeží USA. Uspěla. Přežila. Tak, tak.
O tom, co na cestě viděla, slyšela a zažila, se můžete dozvědět z její knihy 151 dní Pacifickou hřebenovkou, která představuje opravdu hodně pozoruhodný cestopisný titul.
6. Tomík na cestách, Tomáš Vejmola
Tuk-tuk je svérázné motorové vozítko, které se často prohání silnicemi jihozápadní Asie. Cestovatel Tomáš Vejmola se rozhodl, že tato místa procestuje veskrze stylově – a proto si jeden takový tuk-tuk rovnou na místě pořídil. Následně s ním vyrazil na zábavnou i dobrodružnou pouť Thajskem, Indií, Nepálem a dalšími zeměmi Asie. Urazil na 13 000 km! A jak to celé probíhalo? O tom vám „Tomík“ podrobně povypráví v knize Tomík na cestách.
7. Stopařův průvodce zeměkoulí, Slávek Král
Stopařův průvodce zeměkoulí je tak trochu jiná kniha. Spíš bychom ji mohli označit za cestovatelskou encyklopedii. Autor Slávek Král je velmi zkušený cestovatel, který dvakrát projel celý svět. Strávil spoustu času na všech kontinentech a svých víc než 8 let cestovatelských zkušeností „zhmotnil“ ve zmíněném titulu. Tvoří ho soubor příběhů z nejrůznějších míst, takže nemusíte číst úplně popořadě nebo od začátku. Ke knize se navíc budete jistě chtít stále vracet.
8. Cestikon, Václav Papoušek
Kniha Cestikon zkušeného cestovatele Václava Papouška není ani tak cestopis jako spíš cestovatelský návod. Autor v knize sdílí své zkušenosti z cest po celém světě – a především se snaží předat know-how ohledně toho, jak cestovat s omezenými prostředky. Jak získat dostupné ubytování, letenky či jinou dopravu, jak se v cizím prostředí zorientovat a nespadnout do „turistických pastí“. Tato kniha přijde vhod i příležitostným cestovatelům.
9. Labrang – svet tibetského kláštora, Martin Slobodník, Pavol Breier
Kniha slovenského autora Martina Slobodníka a fotografa Pavola Breiera vás zavede na jedno z nejtajuplnějších a nejpozoruhodnějších míst. Do nitra tibetského buddhistického kláštera. Konkrétně do slavného kláštera Labrang. V knize proniknete do tajů tibetského náboženství i života a dozvíte se vše, co jste o této záhadné zemi existující tak trochu mimo náš svět chtěli vědět.
10. Nalehko, Petr Kosek
Kniha nalehko od Petra Koska dává už v názvu poměrně důrazně najevo, o co v ní půjde. Titul je určen především zájemcům o pěší túry a treky po našich i cizokrajných končinách. Každý, kdo se občas vypraví na nějaký větší výšlap, ví, že táhnout s sebou těžkou krosnu patří k nejtěžším úkolům. Petr Kosek nabízí recept jak v tomto směru dosáhnout jakéhosi „funkčního minimalismu“ a dokázat vyrážet i na mnohadenní či několikatýdenní treky s nejmenší možnou zátěží.
11. Jíst, meditovat, milovat, Elizabeth Gilbertová
Zatím jsme se drželi u českých cestovatelů, ale je čas mrknout se i za hranice. Titul Jíst, meditovat, milovat od Elizabeth Gilbertové vzbudil svého času velký rozruch, stal se obrovským světovým bestsellerem a dočkal se i filmové verze s hvězdným hollywoodským obsazením.
Kniha samotná má spíš blíže k románu inspirovanému cestováním, než že by šlo o kovaný cestopis. Přesto vás zavede do exotických končin a nabídne mnoho zajímavého.
12. Obrázky z Provence, Jan Šmíd
Ti, kteří zastávají názor, že jeden obraz řekne víc než tisíc slov, by neměli v regálu knihkupectví či v e-shopu minout titul Obrázky z Provence od Jana Šmída. Jak název napovídá, jde o titul, jehož pilířem jsou krásné fotografie. Neznamená to však, že je zcela prost slov. Doprovodný text je naopak informačně hutný a má trochu blíže k jakémusi průvodci či zpravodaji než ke košaté beletrii. Své příznivce si však zajisté najde.
13. Cestování – Nejlepší životní investice, Lukáš Kerhart
Tento zajímavý titul mladého autora Lukáše Kerharta operuje s životní filozofií, která v cestování po světě vidí řešení všech problémů a odpověď na všechny otázky. Pokud taková teze rezonuje s vaším vnitřním nastavením a máte pocit, že byste v životě měli něco „najít“ a leží to někde daleko – pak vás kniha může zajisté oslovit.
14. Tereza Ramba: DobroDruhům, Tereza Ramba
Další celebrita v akci! Tentokrát je to známá herečka Tereza Ramba (dříve Voříšková), která za poslední roky navštívila na 20 zemí a v knize DobroDruhům vám svěří ty nejlepší, nejvtipnější nebo nejužitečnější zážitky. Kniha je dobře hodnocená a podíváte se v ní na mnoho míst od Laosu po Peru – nechybí ani množství fotografií.
15. Cestovatelské knihy Miroslava Zikmunda
Miroslav Zikmund (a jeho parťák Jiří Hanzelka) je nestorem, legendou a dosud jednou z nejvýznamnějších postav české cestovatelské scény. Jeho odkaz je o to úchvatnější, že cestoval po světě v dobách, kdy většina našinců mohla o dálných končinách jen snít. Dá se tedy říct, že pro Čechy skutečně objevoval svět a stal se průkopníkem. Jeho cestopisy jsou dodnes úžasným čtením, které nikoho nemůže zklamat.
Přidat zkušenost