Rychlá navigace
Švýcarsko je sice země relativně malá, rozkládá se na ploše pouze 41 tisíc km2, což je skoro o polovinu méně než má Česká republika (a prakticky stejně jako Nizozemsko), ale i při malé rozloze je Švýcarsko zemí obdivovanou a turisticky mimořádně lákavou. Leží totiž v lůně Alp. V krajině, která je mnohými považována za jednu z nejkrásnějších v Evropě.
Švýcarsko je horským rájem, ale není bohaté jen na „kamení“. I když neleží u moře, je zde i spousta vody. Švýcarská jezera jsou podobně jako ta italská či rakouská vábničkou pro turisty z celého světa – a je jich zde víc než dost. Pokud dáváte před prosluněnou pláží a slanou vodou přednost výhledům s velehorskými štíty a křišťálově jasné sladké vodě, švýcarská jezera vás uchvátí. Nejlepší by bylo samozřejmě objet všechny a vyčerpat maximum z toho, co země čokolády, hodinek a fondue nabízí. Ale ne každý má takové možnosti. Ať už časové, finanční či jiné. Vybrali jsme pro vás proto sedmero nejlepších švýcarských jezer ke koupání, turistice či odpočinku.
Ať už se rozhodnete navštívit jen některá z nich, jedno anebo i všechny, jistě budete nadšení. Některá lákají svou rozlehlostí, jiná krásou okolí nebo jinými možnostmi a výhodami. Švýcarsko je navíc mimořádně rozvinutá a bezpečná země, takže ani nároční turisté nemohou být zklamáni z úrovně místních služeb či ubytovacích zařízení. Tato země má taky úžasnou, byť někdy horským způsobem svéráznou, gastronomii. Zkrátka, máte se na co těšit a budete mít co objevovat a zkoušet.
Nejkrásnější švýcarská jezera podle naší redakce
1. Ženevské jezero
Ženevské jezero rozhodně nemůže v našem žebříčku chybět. Jde totiž o největší jezero nejen ve Švýcarsku, ale i ve Francii – a druhé největší ve střední Evropě. Se svými 580 km2 je jen o 16 km2 menší než turistická Mekka minulého režimu, maďarský Balaton. Ovšem nebojíme se říct, že je mnohem hezčí.
Jihozápadní zátoku jezera obklopuje významné město Švýcarska, Ženeva. Na severním pobřeží můžete navštívit ještě další relativně velké švýcarské město Lausanne. Naopak jižní část této vodní plochy ve tvaru půlměsíce náleží Francii. Nejvyšší hory a nejkrásnější výhledy si můžete užít především při východní zátoce, kde se rovněž nachází souměstí několika menších měst (Montreaux, Clarens,…). Zde se nad jezerem tyčí několik majestátních dvoutisícovek. Zejména Rochers de Naye nebo vzdálenější a vyšší Tour d’Aï (2330 m. n. m.).
A co u jezera dělat? Podniknout můžete skvělé lodní výlety. V okolí měst Vevey a Montreaux pak leží krásný vinařský kraj, kde můžete odpočívat při popíjení skvělých vín. V jezeře se taky můžete koupat, ale voda potěší spíše milovníky osvěžujícího koupání – teplota obvykle nevyšplhá nad cca 24°C ani v horkém létě. Ženevské jezero můžeme pro jeho rozlohu, úchvatnou rozmanitost i množství atrakcí, aktivit, památek a přírodních krás jednoznačně doporučit jako skvělou destinaci.
2. Lucernské jezero
Opravdu famózní panoramata a nádherné přírodní okolí obklopují Lucernské jezero. To se nachází prakticky uprostřed Švýcarska, v blízkosti řady dalších velkých jezer – zejména Zugersee. Jde tedy o skvělou destinaci, pokud chcete jezer procestovat víc. Lucernské jezero má 113 km2. Je velmi členité, ale nejvzdálenější body jsou od sebe 38 km. Jde tedy pořád o velmi velké jezero. Má ledovcový původ a místy dosahuje pozoruhodné hloubky až 214 metrů.
Jezero se někdy nazývá jako Čtyřkantonové anebo jako jezero čtyř lesních kantonů. Poslední název je příznačný, protože jezero je skutečně obestřeno zelení, z níž za dobré viditelnosti vyčnívají bělostné, sněhem a ledem pokryté vrcholy okolních hor. Kolem jezera není – snad krom Luzernu – mnoho větších měst. Nic tak nenarušuje nádheru strmých lesnatých svahů, skal a útesů. Jezero můžete prozkoumat z lodi, ale velmi bohaté jsou taky možnosti turistiky a výletů po okolí. Zdatnější turisté si pak mohou jezero prohlédnout i z opravdu velkých výšek a mít ho jako na dlani. Okolní vrcholy jsou turistickými stezkami doslova prošpikované.
Voda v jezeře je extrémně čistá, skvěle se zde daří rybářům a dá se zde i koupat. Tato kratochvíle je však určena spíše otužilejším zájemcům. Ledovcový původ a poloha jezera (více než 400 m. n. m. a v obklopení až dvoutisícových hor) způsobují, že teplota vody má k termálním lázním daleko. I v létě se drží na maximu kolem 22°C.
3. Jezero Brienz
Brienzské jezero neboli Brienzersee patří mezi spíše menší švýcarská jezera. S rozlohou přes 29 km2 jde však pořád o pěkný flák vodní plochy. Dlouhé je až 14 km a hluboké i 259 metrů! Jezero leží ve výšce víc než 500 m. n. m. a okolo se tyčí štíty velehor vysokých i 2 689 m. n. m. (Esel). Díky tomu nabízí jezero a jeho okolí fascinující výhledy.
Příroda v okolí je nádherná. Zeleň lesů na strmých svazích se střídá s šedí rozeklaných útesů a skalisek, aby je nakonec přikryly bílé čepice hor. Za zmínku stojí skvělé cyklostezky, po nichž můžete celé jezero objet. Zkušení turisté však mohou vyzkoušet i náročnou, ale famózní stezku Brienzergrat, která se táhne po hřebenech hor severně nad jezerem.
Nejde o záležitost pro sváteční výletníky, některé úseky jsou opravdu velmi obtížné a nebezpečné (zejména u východního hřebene Tannhornu). Tím spíš, že stezka není úplně kompletně a hustě značená. Než vyrazíte, rozhodně se ujistěte, že vás nezastihne nepřízeň počasí. Brienzské jezero přeje však i vodním sportům, rybolovu a dalším aktivitám.
4. Jezero Lugano
Jezero Lugano patří mezi nejjižněji položená jezera Švýcarska, ostatně se o něj Švýcaři dělí s Italy. Jezero nese název podle města Lugano, které se rozkládá při jeho severozápadním pobřeží. Rozloha vodní plochy činí 48,7 km2, což je v podstatně na chlup přesně stejně jako naše Lipno. Dosahuje však například hloubky až 288 metrů – a to je víc než desetinásobek lipenského maxima.
Lugano je spíše úzké a členité, se spoustou zátok a zákoutí. I když hory okolo něj nejsou vesměs tak masivní jako u některých jiných švýcarských jezer, krajina je zde překrásná. Má už i trochu „středomořský“ charakter. Mezi nejhezčí místa a dominanty patří mohutný zalesněný útes Monte San Salvatore, který trčí z moře strmě do výšky přes 900 m. Vylézt si na něj opravdu stojí za to – výhled je uchvacující. Ale turistických stezek a možností je v okolí bezpočet. Podobný charakter útesu má i o něco menší, ale izolovanější, monte Caslano.
Milovníci historie zas nemohou vynechat hrady Bellizona, které jsou i na seznamu UNESCO. A je tu toho mnohem víc, takže si udělejte dostatek času. Lugano je skvělé místo i na koupání.
5. Jezero Thun
Thunské jezero se nachází v nitru Švýcarska v kantonu Bern. Od hlavního města je severní zátoka jezera u města Thun vzdálená necelých 30 km. Jezero má 48 km2 – je tedy podobně velké jako Lugano. Oproti němu má však Thun výrazně drsnější, velehorský charakter. Leží ostatně hned vedle zde již zmiňovaného jezera Brienz.
Dominantní je zde právě výhled na majestátní šedobílé, rozeklané štíty Alp. Zejména ze severního pobřeží vás uhrane ostrý, pyramidový masiv Drunegalmu (2408 m. n. m.). Jihovýchodní část jezera je pak celá v obklopení mocných hor. Naopak severozápad s městem Thule je mírnější.
6. Jezero Constance
Lago di Constanza známější jako Bodensee čili Bodamské jezero náleží do tří států – Německa, Rakouska a Švýcarska. Leží tedy na severní hranici Švýcarska a patří mezi velmi velká jezera. Rozloha činí 536 km2, což je jen o málo méně než má gigantické Ženevské jezero. Bodamské jezero je až 63 km dlouhé a leží v nadmořské výšce skoro 400 m – oproti jiným jezerům našeho žebříčku má však méně horský charakter. Výhledů na štíty Alp se vám sice dostane – ale spíš ve větší dálce. Výjimkou je jihovýchodní břeh mezi městy Rorschach a Bregenz, který lemují i víc než tisícimetrové hory.
V blízkosti Bodamského jezera jsou nádherná historická města a taky skvostné zámky, ale samozřejmě i úžasná příroda. Okolí přeje turistice, cyklistice, jezero samotné láká na vodní sporty, vyjížďky na lodích i koupání.
7. Jezero Zurich
Curyšské jezero se vcelku očekávatelně nalézá u největšího švýcarského města Curych (Zürich), resp. město lemuje severozápadní pobřeží jezera. Okolí je – zejména v západní části – spíše kopcovité než velehorské. Větší hory se nacházejí na jihovýchodě. Přesto Curyšské jezero není na dech beroucí výhledy tak bohaté jako jiná švýcarská jezera. Zajímavým ho činí především blízkost zmíněného města Curych, ale třeba i skvělé možnosti koupání, vodních sportů anebo i méně náročné turistiky. Mimo to i spousta historických a dalších památek a atrakcí v okolí.
Články na téma jezera:
Přidat zkušenost